Sekatory i nożyce ogrodnicze

Są to narzędzia służące do przycinania różnego rodzaju roślin w ogrodach i sadach. Sekatorów używamy do przycinania drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych, do cięcia kwiatów czy pnączy. Nożyce zwykle przeznaczone są do cięcia żywopłotów, są jednak również inne ich rodzaje, na przykład nożyce do trawy. Wybór odpowiedniego sekatora czy nożyc jest bardzo ważny. Cięcia wykonywane za pomocą tych narzędzi należą do najczęstszych zabiegów pielęgnacyjnych w naszych ogrodach, więc zwracajmy uwagę, aby sekator czy nożyce były lekkie, wygodne i umożliwiały nam pracę bez zbędnego wysiłku. Warto również zwrócić uwagę na gwarancję oraz dostępność części zamiennych do naszych narzędzi.

Sekatory

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi w ogrodzie. Służy do cięcia pędów i gałęzi. Zwykle używany jest w ogrodzie bardzo często, trzeba więc wybrać taki, który będzie dla nas najwygodniejszy. Sekator powinien być dobrze wyprofilowany, ponieważ zmniejsza wtedy obciążenie ręki i nadgarstka podczas pracy. Także rozmiar sekatora jest istotnym elementem, ponieważ jeśli odpowiednio dobierzemy go do naszej dłoni, cięcie będzie mniej męczące. Zwróćmy również uwagę na jego rączki, powinny być pokryte warstwą sztucznego tworzywa, dobrze też, jeśli mają powłokę antypoślizgową. Niewygodne, twarde rączki mogą narazić nas na odciski. Ostrza sekatora mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, węglowej lub powlekanej. Te ostatnie najłatwiej jest utrzymać w czystości, jednak są trochę mniej trwałe od pozostałych. Każde ostrze powinno być wystarczająco ostre, by cięcie jak najmniej osłabiało roślinę.

Rodzaje sekatorów

Na rynku ogrodniczym dostępnych jest wiele różnego rodzaju sekatorów, które różnią się od siebie w zależności od ich wykorzystania, a także od konstrukcji mechanizmu tnącego.

Za względu na ich przeznaczenie w ogrodzie sekatory dzielimy na:

  • Sekatory jednoręczne - wykorzystujemy je do cięcia młodych pędów, kwiatów i cieńszych gałązek - o średnicy do 30 mm.
  • Sekatory dwuręczne - służą do cięcie nieco grubszych gałęzi, zwykle mamy do wyboru różną długość ramion.
  • Sekatory tyczkowe - dzięki wyposażeniu w wysięgnik teleskopowy umożliwiają cięcie gałęzi znajdujących się na wysokości nawet 6 metrów ponad ziemią.

Ze względu na konstrukcję mechanizmu tnącego możemy podzielić je na:

Sekatory nożycowe (dwuostrzowe)

Nazywane są również dźwigniowymi. Działają podobnie do nożyc, oba ich ostrza zachodzą na siebie. Ostrze wypukłe odpowiada za cięcie, a wklęsłe za przytrzymanie gałęzi. Ostrza tną gałąź, mijając się blisko siebie. Cięcie tego rodzaju sekatorem jest dokładniejsze niż kowadełkowym, dlatego dobrze sprawdza się on przy cięciu młodych, jednorocznych pędów.

Sekatory kowadełkowe (jednoostrzowe)

Składają się z ostrza i grubszej metalowej części, tak zwanej stalnicy, do której jest ono dociskane w trakcie cięcia. Cięcie jest mniej dokładne niż sekatora nożycowego, sekatory jednoostrzowe są więc zwykle wykorzystywane do cięcia starszych, zdrewniałych pędów. Wymagają mniej siły przy cięciu.

Nożyce

Służą głównie do pielęgnacji żywopłotów, ale można ich używać również do formowania pojedynczo rosnących roślin, na przykład bukszpanów, tuj czy cisów. Są również nożyce przeznaczone do cięcia trawy. Aby cięcie nie było dla nas męczące, powinniśmy wybrać narzędzie najbardziej odpowiednie dla naszych potrzeb.

Nożyce do żywopłotów

Nożyce ręczne

Sprawdzają się szczególnie w początkowej fazie pielęgnacji żywopłotów, do przycinania pojedynczych roślin oraz do przycinania niskich żywopłotów z bylin lub niewielkich krzewów. Przydają się również do ścinanie przekwitniętych kwiatostanów niektórych roślin, na przykład wrzosów czy tawułek. Zwykle nożyce mają mechanizm dźwigniowy, jednak niektóre modele są wyposażone w przekładnie, które ułatwiają cięcie. Jeśli mamy wysoki żywopłot, warto wybrać nożyce z wysuwanymi teleskopowo rączkami, dzięki którym dosięgniemy do wyższych partii i trudno dostępnych miejsc bez używania drabiny.

Nożyce elektryczne

Służą do strzyżenia niezbyt dużych żywopłotów. Mogą mieć mniejszą lub większą moc, różną długość i rozstaw noży tnących, za pomocą których wykonywane jest cięcie. Wybór tych parametrów zależy od tego, jak duży mamy żywopłot oraz jak grube i twarde są jego gałęzie. Przykładowo listwa krótka jest lepsza, jeśli żywopłot ma skomplikowany kształt, a dłuższa, gdy zwykle tniemy powierzchnie duże i płaskie. W przypadku wysokich żywopłotów możemy wybrać nożyce teleskopowe. Pamiętajmy też, że długość kabla ogranicza w pewnym stopniu zasięg nożyc.

Elektryczne nożyce do żywopłotu Bosch

Elektryczne nożyce do żywopłotu

źródło: www.bosch-garden.com

Nożyce akumulatorowe

Są podobne do elektrycznych, jednak nie ogranicza nas tutaj długość kabla. Przydatne, gdy mamy niewielki, ale często strzyżony żywopłot.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Bosch

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu

źródło: www.bosch-garden.com

Nożyce spalinowe

Sprawdzą się w przypadku dużych i gęstych żywopłotów. Zazwyczaj stosuje się je do strzyżenia profesjonalnego, w parkach lub dużych ogrodach. Są dosyć głośne i ciężkie, a poza tym stosunkowo drogie, więc w ogrodach przydomowych są dosyć rzadko stosowane.

Spalinowe nożyce do żywopłotu STIHL

Spalinowe nożyce do żywopłotu

źródło: www.stihl.pl

Nożyce do trawy

Służą do przycinania brzegów trawnika oraz miejsc na trawniku, których nie udaje się skosić kosiarką. Mają rączkę i ostrza ułożone w taki sposób, że wygodnie możemy ciąć nimi płaskie powierzchnie trawnika. Nożyce do trawy mogą być wyposażone w akumulator, który ułatwia pracę, ponieważ przy cięciu nie musimy naciskać rączek nożyc. Niektóre modele, zarówno ręczne, jak i akumulatorowe mają wysięgnik, dzięki któremu możemy przycinać trawę, nie schylając się. Czasem nożyce akumulatorowe mają też wymienne ostrza, dzięki czemu mogą służyć zarówno do przycinania trawy, jak i krzewów.

Akumulatorowe nożyce do trawy z wysięgnikiem Bosch

Akumulatorowe nożyce do trawy z wysięgnikiem

źródło: www.bosch-garden.com