Agrotkanina w ogrodzie

Wielu właścicieli ogrodów poszukuje dziś alternatywy dla tradycyjnego usuwania chwastów. Wolny czas w ogrodzie wolą spędzić odpoczywając, a nie pracując przy odchwaszczaniu gleby. Jednym ze sposobów na ograniczenie chwastów w ogrodzie może być agrotkanina, inaczej zwana matą ściółkującą lub matą szkółkarską.

Informacje ogólne

Agrotkanina to inaczej tkanina polipropylenowa. Jak wskazuje nazwa, mata ściółkująca jest złożona z włókien polipropylenowych. Jej grubość określa się jako wagę jednego metra kwadratowego danego materiału. Na przykład grubość tkaniny podana na opakowaniu jako 100 g/m2 oznacza, że jeden metr kwadratowy tej tkaniny waży 100 gramów. Producenci oferują tkaniny o różnej grubości (od 50 do 130 g/m2). Oczywiście im tkanina grubsza, tym większą ma trwałość, ale i wyższą cenę.

W sklepach ogrodniczych są dostępne różne szerokości agrotkaniny, od czterdziestu centymetrów do ponad pięciu metrów, dzięki czemu możemy dobrać rozmiar odpowiedni do powierzchni, jaką chcemy przykryć. Większość sklepów prowadzi sprzedaż agrotkanin z rolek, odcinając potrzebną klientowi długość, więc możemy kupić taką ilość maty, jaka jest nam aktualnie potrzebna.

Najbardziej popularnym kolorem agrotkaniny jest czarny, ale są dostępne w sprzedaży również maty zielone, brązowe i białe.

Zastosowanie

Mata ściółkująca stosowana jest dzisiaj przez amatorów i profesjonalistów. Stosują ją szkółkarze, rolnicy i ogrodnicy. W ogrodzie przydomowym możemy użyć agrotkaniny zarówno na rabatach z roślinami ozdobnymi, jak i w warzywniku czy szklarni. Maty są też stosowane w ogrodach owocowych.

Ogrody ozdobne

W ogrodach ozdobnych tkanina sprawdza się na rabatach z drzewami, roślinami iglastymi i krzewami ozdobnymi. Część nadziemna takich roślin swobodnie się rozrasta, podobnie korzenie. Jeśli chcemy mieć rabatę z przewagą bylin, korzystniej jest pozostawić glebę odkrytą. Tkaniny nie stosujemy w miejscach, gdzie chcemy posiać rośliny jednoroczne lub posadzić cebulki tulipanów czy narcyzów.

Jeśli kładziemy matę w ogrodzie ozdobnym, zadbajm o detale. Pozostawienie odkrytej tkaniny nie jest specjalnie estetycznym rozwiązaniem - najlepiej, aby była ona niewidoczna. Do przykrycia agrotkaniny możemy użyć kory sosnowej lub różnego rodzaju żwirów i kamieni. Oprócz najpopularniejszej czarnej agrotkaniny tu sprawdzą się kolorowe - pod korę idealna będzie tkanina brązowa, pod białe i jasne żwiry - mata biała. Często zdarza się, że wiatr zwieje nam trochę kory lub w którymś miejscu przesunie się żwirek i odsłoni tkaninę - miejsca takie będą mniej widoczne, jeśli kolor maty będzie zbliżony do wysypanego żwiru lub kory. Jeśli mamy w ogrodzie skarpy i na nich chcemy położyć agrotkaninę, dobrze sprawdzi się mata zielona. Na skarpie trudno wysypać żwir lub korę, ponieważ będzie się zsuwać, a zanim rośliny się rozrosną, przez kilka lat mata będzie niestety odkryta. Zielony kolor maty trochę bardziej zlewa się z roślinami niż czarny, przez co rabata wygląda lepiej. Chociaż najlepiej rabata będzie wyglądała i tak dopiero wtedy, gdy tkaninę całkiem pokryją rośliny. W osiągnięciu tego celu pomocne mogą być sprawdzone nasadzenia jałowca płożącego lub irgi, które szybko rosną. Ciekawym rozwiązaniem jest mieszana rabata z roślin iglastych i krzewów, które z czasem utworzą kolorową mozaikę. Takie rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze, niż zakładanie na skarpach trawników, które trzeba kosić wiele razy w sezonie, co ze względu na ukształtowanie skarpy jest skomplikowane.

Ogrody owocowo-warzywne i szklarnie

Coraz więcej osób stosuje agrotkaniny w przydomowych ogródkach owocowo-warzywnych i szklarniach. Maty doskonale sprawdzają się w truskawkach, pomidorach, ogórkach i wielu innych roślinach. Przede wszystkim zabezpieczają grządki przed wzrostem chwastów i utrzymują wilgoć w podłożu. Ziemia pod matą nagrzewa się szybciej, nocą oddaje ciepło, co może przyspieszyć owocowanie o kilka - kilkanaście dni. Położenie maty w truskawkach sprawi, że owoce nie będą leżały na ziemi i będą czyste.

Dostępne w sklepach ogrodniczych agrotkaniny mają na sobie kolorowe linie, bardzo przydatne podczas stosowania mat w ogródkach warzywnych, ułatwiają bowiem sadzenie roślin na grządkach w równych rzędach.

Jeśli chcemy położyć matę w szklarni, wybierzmy białą - nagrzewa się mniej niż pozostałe.

Układanie i mocowanie

Agrotkanina, aby dobrze spełniła swoją funkcję, musi zostać prawidłowo położona. Na początku należy oczyścić powierzchnię pod matę z kamieni i korzeni, usunąć chwasty. Jeśli teren jest bardzo mocno zachwaszczony, można wykonać oprysk środkiem chwastobójczym. Dobrze jest też wyrównać teren. Jeśli kładziemy tkaninę na nowo zakładaną rabatę lub w grządkach warzywnika, lepiej najpierw ułożyć matę, a potem sadzić rośliny. Gdy chcemy ułożyć ją wśród już rosnących roślin, układajmy ją tak, aby było jak najmniej łączeń i róbmy spore zakładki - unikniemy przerastania chwastów przez niedokładnie przykryte miejsca.

Do wykonania otworów w agrotkaninie można użyć nożyka lub nożyczek. Można je też wypalić, na przykład lutownicą, co ma tę zaletę, że tkanina wokół otworów nie strzępi się i wygląda estetycznie. Jest to istotne zwłaszcza w miejscach, gdzie agrotkanina pozostanie odkryta przez dłuższy czas, na przykład w warzywniku lub na skarpach. Są też dostępne w sprzedaży specjalne nożyki gazowe do cięcia mat szkółkarskich - jego rozgrzana końcówka świetnie tnie nawet agrotkaniny o wysokiej gramaturze, a napełnia się go za pomocą standardowego gazu do zapalniczek.

Ważną rzeczą jest sposób zamocowania maty do podłoża - prawidłowe zapobiega podrywaniu maty przez wiatr. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne plastikowe szpilki i kotwice mocujące. W przypadku, gdy kładziemy matę tymczasowo i mamy zamiar zdjąć ją i użyć ponownie za jakiś czas (na przykład na grządkach warzywnych), najlepsze będą szpilki mocujące. Konstrukcją zbliżone są do gwoździa - długi, prosty trzpień pozwala nam wielokrotnie wbijać szpilkę w podłoże i wyjmować ją bez uszkodzenia maty. Jeśli tkanina ma być położona na stałe, lepsze będą kotwice mocujące. Są one zakończone grotami, które zwiększają skuteczność mocowania maty do podłoża. Należy je wbijać na tyle gęsto, by wiatr nie unosił tkaniny. Jeśli tkanina będzie przysypana żwirem, można wbić szpilki mocujące rzadziej, ponieważ jego ciężar przytrzyma agrotkaninę. Inaczej w przypadku kory - jest lekka, dlatego szpilki muszą być wbite gęsto, by po jakimś czasie spod kory nie zaczęły wystawać skrawki maty podwiewanej przez wiatr. Podobnie w przypadku odkrytych mat na skarpach - aby wyglądały dobrze i spełniały swoją funkcję, muszą być gęsto przypięte kotwicami.

Jeśli mamy do przykrycia duże powierzchnie i zależy nam na oszczędności, można elementy mocujące wykonać samodzielnie. Potrzebny nam będzie do tego drut o grubości 3 mm - tniemy go na kawałki, wyginamy w literę U lub na kształt zszywek i gotowe

Nieodpowiednie przygotowanie terenu i nieumiejętne położenie tkaniny może spowodować, że nie spełni ona prawidłowo swojej roli. Rabata z wystającymi spod kory lub żwiru strzępami maty i rosnącymi w niedokładnie przykrytych miejscach chwastami nie wygląda ładnie, warto więc zadbać o prawidłowe i dokładne wykonanie prac, aby w pełni móc cieszyć się pięknem naszego ogrodu.

Zalety i wady

Zastosowanie agrotkaniny w ogrodzie ma wiele zalet:

  • znacząco ogranicza wzrost chwastów
  • dzięki swojej strukturze przepuszcza wodę i składniki mineralne, pozwala utrzymać właściwą wilgotność i pulchność gleby
  • nie ulega procesowi gnicia, dzięki stabilizacji UV jest bardzo trwała - promienie słoneczne nie powodują jej degradacji
  • jest chemicznie obojętna dla gleby, nie wpływa również na jej pH
  • nie hamuje przenikania nawozów do gleby, możemy nawozić rośliny zarówno nawozami płynnymi, jak również granulowanymi
  • poprawia warunki rozwoju roślin

Czasem zastosowanie agrotkaniny ma również pewne wady:

  • utrudnia zmianę aranżacji rabat, przesadzanie i przesadzanie roślin
  • uniemożliwia spulchnianie gleby i użyźnianie jej kompostem lub obornikiem, będącymi produktami materii organicznej
  • gdy pod matą zamieszkają nornice albo mrówki, trudniej je zauważyć, niż na odkrytej rabacie i szybko zareagować, zanim narobią szkód
  • na bardzo ciężkich i gliniastych glebach kładąc tkaninę należy uważać, aby nadmierna wilgoć w podłożu nie spowodowała zamierania roślin
  • chwasty, które przebiją się przez matę trudno usunąć, gdyż agrotkanina uniemożliwia nam stosowanie narzędzi ogrodniczych do pozbycia się ich

Agrotkanina w większości ogrodów sprawdzi się świetnie. Jeśli wybierzemy matę dobrej jakości i prawidłowo ją położymy, dobrze spełni swoją funkcję. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne i raz położona, zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Dzięki temu nie będziemy musieli spędzać długich godzin na odchwaszczaniu rabat i grządek, a będziemy mogli więcej czasu poświecić na odpoczynek w ogrodzie.