Kompostowniki w ogrodzie

Kompostowniki są specjalnymi pojemnikami w których przebiega kompostowanie, wykonywanymi z różnego rodzaju materiałów w kształcie kwadratu, prostokąta lub nawet stożka i walca. Najczęściej wykonuje się je z drewna, metalu, plastiku lub siatki drucianej. Kompostownik możemy wykonać we własnym zakresie jak i zakupić gotowy w sklepie ogrodniczym.

Kompostowniki plastikowe

Kompostownik zielony Evogreen
Kompostownik czarny Compogreen

kompostowniki plastikowe

źródło: www.prosperplast.pl

Kompostowniki drewniane

Kompostownik drewninany z klapą Darex

Kompostownik drewniany z klapą

źródło: sklep-darex.pl

Kompostownik drewniany z plandeką Tartak Rozedranka

Kompostownik drewniany z plandeką

źródło: tartak-rozedranka.blogspot.com

Zalety kompostowników

Bez względu na rodzaj posiadanego przez nas kompostownika obowiązują właściwie te same zasady, co podczas kompostowania w luźno położonej pryzmie. Nadzorowanie temperatury i wilgotności, układanie luźnych warstw różnorodnego materiału, stałe miejsce oraz zapewnienie żywego podłoża. Jednak w porównaniu do luźno położonej pryzmy daje on nam szereg dodatkowych zalet i udogodnień. Przede wszystkim stwarza idealne warunki do kompostowania, przez co proces kompostowania znacznie się skraca. Zapewnia odpowiednie napowietrzanie, gdyż jest tak skonstruowany, aby powietrze przez otwory mogło bez przeszkód docierać do materiału kompostowego. Jednocześnie dzięki swojej budowie zapewnia odpowiednią ochronę termoizolacyjną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Podczas wysokich temperatur izoluje od nadmiernej utraty wilgotności i wysuszenia pryzmy. Odwrotnie podczas niskich temperatur chroni przed utratą ciepła i obniżeniem się temperatury wewnątrz pryzmy. To wszystko zaoszczędzi nam wiele pracy, a sam proces kompostowania będzie przebiegał na tyle sprawnie, że kompost możemy otrzymywać nawet kilka razy do roku.

Estetyka i funkcjonalność

Kompostownik w porównaniu do luźno położonej pryzmy prezentuje się zdecydowanie korzystniej w naszym ogrodzie. Materiał kompostowany nie jest bezpośrednio widoczny i nie szpeci ogrodu, łatwo go ukryć wśród roślin.

Najbardziej funkcjonalne są te kompostowniki, które posiadają zamkniętą formę, są zamykane od góry pokrywą, a z boków i u dołu posiadają również zamykane otwory. Generalnie taka forma zapewnia ograniczenie dostępu zwierzętom, tym domowym, jak i dzikim. Górna pokrywa chroni zawartość kompostownika przed nadmiernym zwilżeniem, długotrwałymi opadami i parowaniem w okresach mniejszych opadów deszczu. Natomiast otwory z boków umożliwiają wyjmowanie kompostu. Jest to również szczególnie przydatne wtedy, gdy układanie materiału kompostowego jest rozłożone w czasie. Nie zawsze mamy wystarczającą ilość materiału, aby zapełnić całą wysokość kompostownika. W dodatku podczas procesu kompostowania materiał zmniejsza swoją objętość. Możemy wtedy bez przeszkód uzupełniać kompostownik nowym materiałem. Nie musimy też czekać, aż materiał ulegnie rozkładowi na całej wysokości kompostownika.